SākumsAktualitātesKopīga izzināšana, mācīšanās, darbošanās Kr. Barona muzejā

Kopīga izzināšana, mācīšanās, darbošanās Kr. Barona muzejā

6a Barons 09

30.oktobrī 6. klase devas mācību ekskursijā uz Kr. Barona muzeju literatūras programmas ietvaros, mācoties par tautasdziesmu tematiku. Apmeklējuma mērķis bija sekmēt skolēnu izpratni par tautasdziesmu vākšanu, krāšanu, pētīšanu un sistematizēšanu. Pasākums tika organizēts ar projekta "Latvijas skolas soma" atbalstu. Mācību ekskursijas fotogalerija ir atrodama šeit.

Vispirms ar ziediem rokās skolēni kopā ar skolotājām Ingūnu Ādmīdiņu, Lieni Bušujevu un Oskara mammu Lindu devās uz Vērmanes dārzu pie Krišjāņa Barona pieminekļa, jo 31. oktobrī, kad daudzi bērni pārņemti ar Halovīna tradīciju, izcilajam latviešu folkloristam ir dzimšanas diena, šogad jau 184! Piemineklis Dainu tēvam ir pēdējais tēlnieces Leas Davidovas – Medenes darbs. Tas tika atklāts tieši Kr. Barona 150.dzimšanas dienas rītā 1985. gadā.

Godinot Dainu tēvu, muzeja galvenais specialists Andris Ērglis skandēja tautasdziesmu:

“Kas var dziesmas izdziedāt,
Kas valodas izrunāt?
Kas var zvaigznes izskaitīt,
Jūras zvirgzdus izlasīt?”

Tad ceļš veda uz Kr. Barona ielu 3 - Dainu tēva muzeju, kur latviešu kultūras dižgars aizvadījis pēdējos četrus savas dzīves gadus (1919-1923). Muzeja specialists A. Ērglis uz mirkli lūdza apstāties 2.stāvā un pastāstīja, ka aiz lielajām koka durvīm 1918. gada 17. novembrī, dienu pirms Latvijas valsts proklamēšanas, dibināja Latvijas Tautas padomi – Latvijas Republikas pirmo likumdevēju. Dibināšanas sēdē tika pieņemta padomes politiskā platforma, bet 5. stāva šajā pašā ēka 20., 30. gados namā dzīvojis Valsts prezidents Gustavs Zemgals. Tas, ka skolēniem vēsturiskie fakti šķita interesanti, liecina viņu pozitīvās atsauksmes.

Nonākuši Kr. Barona muzeja telpās, skolēni pievērsa uzmanību ekspozīcijai par Kr. Barona dzīvi un darbu, memoriālajai istabai ar Dainu skapi (kopija), jo oriģinālais Dainu skapis, kā daudzi no skolēniem jau zināja, kopš 2014. gada atrodas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

6a Barons 10

Nodarbības ievadā gide pastāstīja par Kr. Barona devumu ne tikai folkloristikā, bet arī valodas laukā, iepazīstināja ar izveidoto dainu kārtošanas sistēmu, “Latvju dainu” kārtošanas principiem. Tad skolēniem bija iespēja vingrināties rakstīt tautasdziesmas ar tinti un spalvaskātu, lasīt tautasdziesma ne tikai gotiskajā rakstā, bet kirilicā, izveidot tautasdziemu no mozaīkas fragmentiem. Pēc tam bērni saņēma dainu lapiņas, nolasīja tautasdziesmu un novietoja Barona izveidotajā dainu satura rādītāja attiecīgajā sadaļā. Sevišķi interesi skolēnos radīja Dainu skapis.

Nodarbība paskrēja nemanot, kopīgi mācoties, izzinot darbojoties. Lūk, dažas no visām 6.a klases skolēnu pozitīvajām atsauksmēm par muzeja apmeklējumu:

“Man ļoti patika darboties grupās, rakstīt ar tintes spalvu. Bija forši mēģināt izlasīt Kr. Barona tautasdziesmas ar neparastajiem burtiem. Žēl, ka ekskursija bija tik īsa!” (Markus)

6a Barons 12

“Man patika visi uzdevumi, kurus mums uzdeva nodarbības vadītāja. Visvairāk patika rakstīt ar spalvu, interesanti šķita, ka 19.gs. beigās latviešu vārdus rakstīja ar krievu burtiem. Es uzzināju, ka Dainu skapī ir 73 plauktiņi (tie bija jāsaskaita pašiem). Vēl interesants fakts ir, ka Kr. Barons bija matemātiķis, ka viņš dzīvoja ārpus Latvijas…” (Kristofers)

“Man ļoti interesēja Kr. Barona muzejā redzētais un stāstītais, vēsture. Patika, ka visa klase varēja piedalīties aktivitātēs, jo daudzos muzejos tā nav.” (Aleksis)

“Man ļoti patika piedalīties dažādos uzdevumos, uzzināt interesantus faktus, ka Kr. Barona ielas 3 ēkā ir dzīvojis viens no Latvijas pirmajiem prezidentiem- Gustavs Zemgals, ka šajā ēkā 1918.gada 17.novembrī 45 vīri uzrakstīja pirmos Latvijas valsts dibināšanas noteikumus.”

"Es priecājos, ka varēju nolikt ziedus pie Kr. Barona pieminekļa Vērmanes dārzā. Es uzzināju, kā tika vāktas tautasdziesmas…" (Leonarda)

Man ļoti patika jūgendstila ēka, es pat nofotografēju dažus jūgendstila elementus…” (Emīlija Z.)

“Man likās interesanti, ka Barons izdomāja jaunvārdus, kā, piemēram, mode, šoseja, matemātika…” (Stefans)

“Patika sakārtot tautasdziesmas. Likās interesanti, ka varēja aptaustīt senas lietas. Labs ekspozīcijas noformējums… ” (Jēkabs)

“Esmu priecīgs, ka bija iespēja braukt uz Kr. Barona muzeju. Man muzejā bija interesanti, es daudz ko jaunu tur iemācījos. Varēja būt garāka nodarbība.” (Gusts)

“Muzejā ir daudz informācijas, kas noderēs arī turpmāk. Man patika muzejs un nodarbība…” (Didzis)

Rakstu sagatavoja latviešu valodas un literatūras skolotāja Ingūna Ādmīdiņa

6a Barons 02

Meklēt mājaslapā

Atgriezties augšā