SākumsAktualitātesSveicināties ir stilīgi!

Sveicināties ir stilīgi!

sveicinashanas 01

Aicinājums pašpārliecinātiem un ne tik ļoti pašpārliecinātiem, jauniem un ne tik jauniem, pedagogiem, skolēniem, viņu vecākiem, vecvecākiem un ikvienam, kam patīk justies labi!

Tūdaļ klāt būs gada tumšākais mēnesis - novembris. Dienas kļūst arvien īsākas un saules kļūst mazāk, Ziemassvētki, kad ierasts vairāk padomāt par labestību un laipnību, vēl patālu. Tāpēc mēs, Mārupes Valsts ģimnāzijas Atbalsta skolēniem komanda, aicinām pašiem nest gaišumu līdzcilvēkos. Vēlamies aktualizēt mūsdienu steidzīgajā pasaulē piemirsties sākušu cieņas izrādīšanas veidu sev un apkārtējiem - sveicināšanos.

Mēs dzīvojam cilvēku sabiedrībā, un, lai viens otram esot cieši līdzās, visi justos iespējami labāk, jau XVII gadsimtā Francijas karalis Luijs XIV ieviesa galma etiķeti, ko mūsdienās dēvē arī par Labas uzvedības ābeci. Etiķetes pārzināšana un ievērošana ir viena no atslēgām ceļā uz panākumiem, jo kuram gan nepatīk labi justies!

sveicinashanas 02

Pirmo iespaidu par sevi mēs radām tikai vienu reizi mūžā. Vēlāk to ir ļoti grūti mainīt.

Kas tad rada pirmo iespaidu par cilvēku? Protams, viņa izturēšanās! Ja tā ir cieņpilna, ar šādiem cilvēkiem vienmēr ir patīkami satikties atkārtoti. Bet diez vai mēs vēlēsimies bieži tikties un pavadīt laiku kopā ar kādu, kurš, mūs ieraugot, pat neatbild uz pirmo komunikācijas mēģinājumu - sveicienu.

sveicinashanas 03

Mūsdienās, lai cik arī steidzīga dzīve nebūtu, sveicināšanās joprojām ir cieņas izrādīšana sev un apkārtējiem.

Dažkārt neērtas situācijas rodas, jo vēl salīdzinoši nesen nerakstītie sveicināšanās likumi bija sarežģītāki, un tos labi pārzināja tikai ļoti izglītoti un inteliģenti ļaudis. Bija stingri noteikts, kādās situācijās pirmā roku sniedz dāma, kādās - kungs. Protams, tas joprojām tiek ievērots augsta līmeņa tikšanās. Varbūt tāpēc kāds, kurš nav pārliecināts, kā rīkoties, izvēlas novērsties un labāk nesveicināties nemaz. Šī ir vēlāk ļoti grūti labojama kļūda!

Pasveicinot kādu nekad neredzētu cilvēku uz vientuļa meža ceļa, iekāpjot liftā, ieejot nelielā veikalā  vai, piemēram, pasveicinot blakus sēdētāju teātrī, tālsatiksmes autobusā vai lidmašīnā, mēs neielaužamies viņa privātajā dzīvē! Mēs tikai izrādām cieņu un dodam ziņu, ka esam viņu pamanījuši.

sveicinashanas 04

Esi pirmais, kas pasveicina!

Nereti pat vispieklājīgākajiem cilvēkiem rodas jautājums - kā rīkoties, ja sveicienam neatbild? Protams, vienmēr jāņem vērā, ka otrs cilvēks jūs var nepamanīt vai nesadzirdēt, tāpēc vislabāk, ja, garām ejot, mums izdodas nodibināt acu kontaktu un arī ar vieglu galvas mājienu un laipnu skatienu dot ziņu, ka sveicinām tieši šo cilvēku. Ja tomēr sveicienam netiek atbildēts regulāri, vienīgā iespēja sevi cienošam cilvēkam ir turpināt sveicināties. Esam ievērojušas, ka daži sveicienam atbild mazākās telpās, bet ārā, lielveikalā vai skolas vestibilā īsti nespēj noticēt, ka otrs cilvēks ir pamanījis un laipni sveicina tieši viņu.

Te nu atkal jāatgādina - sveicinās tikai sevi cienošas personības. Mēs taču visi tādi esam, vai ne?

Tāpēc tieši no šodienas - esi pirmais, kas pamana otru un pasveicina! Ja šaubies, vai sveiciens tiešām domāts tev - tomēr atbildi! Tā tu nekad nekļūdīsies, vienmēr būsi labi ieredzēts un dažkārt spēsi atdarīt pat gluži cieši noslēgtas durvis uz kāda sirdi. Bet pats galvenais - tā mēs vairojam pozitīvas emocijas. Vai gan prieka, labestības un gaišuma pasaulē var būt par daudz?

Sirsnībā,

MVĢ Atbalsta skolēniem speciālisti: psiholoģes Diāna Zemīte, Jeļena Torčinava, Vineta Oškalne, sociālā pedagoģe Baiba Rimša, karjeras konsultante Ilze Rūtenberga, speciālā pedagoģe un logopēde Linda Meiersone un logopēde Jolanta Hanzovska