SākumsAktualitātes11.h klase J.Rozentāla un R.Blaumaņa muzejā piedalās programmā “Kā tapa Rūdolfa Blaumaņa darbi: “Purva bridēja” piemērs”

11h Blaumanis 04

Mācoties literatūrā par R.Blaumaņa personību un  daiļradi, 11.h klase 6.martā devās uz J.Rozentāla un R.Blaumaņa muzeju, kas atrodas Alberta ielas celtnē, kura uzskatāma par vienu no nozīmīgākajiem jūgendstila arhitektūras pieminekļiem Rīgā. Vispirms skolēniem bija iespēja iepazīties ar jūgendstila laika dzīvokļa interjeru,  mākslinieka J.Rozentāla ģimenes viesistabu, ar istabu , kurā ir restaurēti J. Rozentāla radītie sienu gleznojumi un citām telpām un memoriālajiem priekšmetiem – mēbelēm, gleznām, zīmējumiem, sadzīves priekšmetiem. keramiku u.c.

Dzīvokļa 2. stāvā, kur  izbūvēta gleznotāja darbnīca atbilstoši mākslinieka iecerei, jaunieši iepazinās ar Jaņa Rozentāla daiļradi vidē, kur mākslinieks ir strādājis un kur viesojušies daudzi nozīmīgi 20. gs. sākuma latviešu kultūras darbinieki: Jāzeps Vītols, Emilis Melngailis, Anna Brigadere, Jānis Jaunsudrabiņš, Kārlis Skalbe u.c. No 1906. līdz 1908. gadam kā apakšīrnieks šai dzīvoklī  periodiski mitinājies izcilais latviešu rakstnieks Rūdolfs Blaumanis– Jaņa Rozentāla draugs un domubiedrs. Šeit viņš aizvadījis sava mūža pēdējos gadus, tāpēc muzejā iekārtota Blaumaņa memoriālā istaba, kuras ekspozīcija iepazīstina ar dažādiem rakstnieka radošā darba aspektiem: literatūru, žurnālistiku un teātri.

Muzeja gide, iesaistot skolēnus izzinošā darbībā, pievērsās rakstnieka R.Blaumaņa personībai un  daiļaradei un muzejpedagoģiskajā programmā “Kā tapa Rūdolfa Blaumaņa darbi: “Purva bridēja” piemērs” iepazinās ar  rakstnieka radošo procesu. Nodarbības laikā jaunieši atklāja noveles personāžu prototipus un to likteņus, kā arī pilnveidoja zināšanas par rakstnieka dzīves gaitām.un secināja, ka patiesos notikumos balstītā novele “Purva bridējs” ataino R. Blaumaņa talantu pārvērst reālos notikumus izcilos literāros darbos.

Rakstu sagatavoja  latviešu valodas un literatūras skolotāja Ingūna Ādmīdiņa

11h Blaumanis 01